Po urodzeniu dziecka monitorowanie glikemii jest zwykle konieczne przez 7–10 dni. Po porodzie zmienia się metabolizm węglowodanów, dlatego teraz powinnaś oznaczać poziom cukru we krwi:
Prawidłowa glikemia powinna wynosić:
W sytuacji, kiedy Twoje wyniki przekraczają podane normy poziomu cukru, skontaktuj się z lekarzem diabetologiem. Jeżeli po 7–10 dniach Twoje wyniki są w normie, możesz zaprzestać pomiarów cukru na glukometrze.
UWAGA! Około 6-12 tygodni po porodzie powinnaś wykonać doustny test obciążenia glukozą (75 g glukozy). Co 2-3 lata powinnaś oznaczać glikemię na czczo. Skierowanie na badanie otrzymasz od lekarza POZ, ginekologa lub diabetologa. Test pozwoli ocenić, czy po ciąży przemiana węglowodanów w Twoim organizmie przebiega prawidłowo. Wykonanie testu jest bardzo ważne, nie zapomnij o tym!
Istnieje duże prawdopodobieństwo, że w kolejnej ciąży także wystąpi u Ciebie cukrzyca ciążowa. Nie stanowi to jednak żadnego przeciwwskazania do posiadania kolejnego potomstwa. Jeśli rozpoznano u Ciebie cukrzycę ciążową, w każdej następnej ciąży zaraz po jej potwierdzeniu przez lekarza ginekologa wykonaj test obciążenia glukozą 75 g.
Po porodzie możesz zaprzestać stosowania specjalnej diety cukrzycowej. W przypadku karmienia piersią kaloryczność Twojej diety powinna wynosić 2000–2600 kcal dziennie. Zwiększenie kaloryczności diety o 200–400 kcal w stosunku do diety w ciąży sprawi, że Twój pokarm będzie dla dziecka bardzo wartościowy. Przyjmij zasadę spożywania częstych, ale małych posiłków. Co jakiś czas możesz też sięgać po coś słodkiego. Pamiętaj jednak, aby nie były to sporych rozmiarów porcje słodyczy. O szczegółach dotyczących najlepszej dla Ciebie diety w okresie karmienia opowie Ci położna.
Karmienie piersią jest szczególnie zalecane u matek z cukrzycą ciążową. Leczenie insuliną nie stanowi przeciwwskazania do karmienia piersią. Karmienie piersią zmniejsza częstość zachorowania na cukrzycę typu 1 u dzieci, chroni je również przed nadwagą i otyłością.
Nie, w większości przypadków (ponad 90%) insulinoterapię przerywa się od razu po porodzie lub stopniowo w ciągu kilku dni, w zależności od dawki insuliny.
Ryzyko wystąpienia cukrzycy ciążowej w następnej ciąży wynosi 30–84%. Przebycie cukrzycy ciążowej nie stanowi przeciwwskazania do posiadania kolejnego potomstwa. Należy jak najszybciej przy stwierdzeniu kolejnej ciąży wykonać test obciążenia glukozą 75 g.
Ascensia, logo Ascensia Diabetes Care, Contour, MICROLET, Glucofacts, No Coding logo i Second Chance są znakami towarowymi i / lub zastrzeżonymi znakami towarowymi Ascensia Diabetes Care Holdings AG.
Apple i logo Apple są znakami towarowymi firmy Apple Inc., zarejestrowanymi w USA i innych krajach. App Store jest znakiem usługowym Apple Inc. Google Play i logo Google Play są znakami towarowymi firmy Google Inc. Znak słowny Bluetooth® i logo są zarejestrowanymi znakami towarowymi firmy Bluetooth SIG, Inc., a używane są przez Ascensia Diabetes Care na podstawie licencji. Wszystkie inne znaki towarowe są własnością ich właścicieli.