Nieleczona cukrzyca ciążowa, mimo że pozornie przebiega bezobjawowo, wiąże się niestety z możliwością szeregu powikłań u dziecka i u Ciebie. Są one konsekwencją podwyższonego poziomu cukru w Twojej krwi, który przez łożysko przechodzi do płodu w większej niż normalnie ilości. Nadmiar glukozy pobudza trzustkę Twojego dziecka do produkcji większej ilości insuliny. Nadmiar insuliny powoduje zaś u niego negatywne następstwa. Nie stosując się do zaleceń ryzykujesz, że Twoje glikemie będą powyżej zalecanych norm, a konsekwencją dla Twojego dziecka może być: wewnątrzmaciczne obumarcie płodu, zaburzenia oddychania u dziecka po porodzie. Wśród nich wymienia się przede wszystkim nadmierne wzrastanie dziecka w łonie matki, określane mianem makrosomii. Innym powikłaniem mogą być też niedocukrzenia u noworodków po porodzie. Dziecko narażone na wysokie glikemie w życiu płodowym ma większe prodyspozycje do nietolerancji glukozy, otyłości czy cukrzycy w późniejszym wieku. Pamiętaj! stosując się do zaleceń w trakcie ciąży wpływasz na stan zdrowia swojego dziecka w przyszłości.
Po rozpoznaniu cukrzycę ciążową leczy się przede wszystkim odpowiednio dobraną dietą, która polega na redukcji objętości porcji pokarmowych, unikaniu słodyczy (cukrów prostych) i tłuszczów. Dlatego też po rozpoznaniu cukrzycy ciążowej powinnaś pozostawać pod ścisłą opieką zespołu diabetologiczno–położniczego, mającego doświadczenie w tej dziedzinie. Ten zaś powinien przeszkolić Cię w zakresie diety, samokontroli glikemii, a także sprawować nadzór nad płodem. Jeśli mimo przestrzegania zaleceń dietetycznych nie uda Ci się uzyskać odpowiednich poziomów glukozy (co oznacza, że wartości na czczo będą powyżej 90 mg/dl, a poposiłkowe powyżej 140 mg/dl), powinnaś rozpocząć leczenie insuliną. Pamiętaj, że prawidłowa dieta oraz uzyskanie normoglikemii (poziomu cukru jak u zdrowej kobiety) pozwala na znamienne zredukowanie częstotliwości wszystkich wymienionych powikłań oraz zwiększa szansę na urodzenie zdrowego maleństwa.
Jeśli znalazłaś się w nowej sytuacji, jesteś w ciąży i rozpoznano u Ciebie cukrzycę ciążową, na pewno jesteś przestraszona. Pamiętaj jednak, że zespół diabetologiczny (lekarz diabetolog, pielęgniarka, dietetyk) pomoże Ci uzyskać prawidłowe poziomy cukru we krwi, natomiast lekarz ginekolog–położnik będzie czuwał nad prawidłowym rozwojem Twojego dziecka. Nie zaniedbuj wizyt u obu specjalistów. To bardzo ważne zarówno dla Ciebie, jak i dziecka, którego się spodziewasz.
Ascensia, logo Ascensia Diabetes Care, Contour, MICROLET, Glucofacts, No Coding logo i Second Chance są znakami towarowymi i / lub zastrzeżonymi znakami towarowymi Ascensia Diabetes Care Holdings AG.
Apple i logo Apple są znakami towarowymi firmy Apple Inc., zarejestrowanymi w USA i innych krajach. App Store jest znakiem usługowym Apple Inc. Google Play i logo Google Play są znakami towarowymi firmy Google Inc. Znak słowny Bluetooth® i logo są zarejestrowanymi znakami towarowymi firmy Bluetooth SIG, Inc., a używane są przez Ascensia Diabetes Care na podstawie licencji. Wszystkie inne znaki towarowe są własnością ich właścicieli.