Image: CONTENTASSETS DDD E B E C B B C

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania

Najczęściej zadawane pytania dotyczące cukrzycy ciążowej

Jakie są zagrożenia dla mojego dziecka, jeżeli ja choruję na cukrzycę ciążową?

Jeżeli nie stosujesz się do zaleceń i Twoje glikemie są powyżej wymaganych norm, to dziecku zagrażają:

  • hipoglikemia (niedocukrzenie – zbyt niski cukier we krwi) po porodzie.
  • makrosomia (za duże dziecko w stosunku do wieku ciążowego) i związane z tym trudności w przebiegu porodu.

U kobiet stosujących się do zaleceń te powikłania nie występują

Czy moje dziecko będzie miało cukrzycę?

Nie, ale jeśli zalecenia dotyczące prawidłowego postępowania w przebiegu cukrzycy ciążowej nie będą przez Ciebie przestrzegane, to Twoje dziecko będzie mieć większe predyspozycje do rozwoju nadwagi i zespołu metabolicznego (nadmierna masa ciała, nadciśnienie tętnicze, nietolerancja glukozy, podwyższone stężenie cholesterolu we krwi).

Czy po porodzie będę chorować na cukrzycę?

Jeżeli cukrzyca ciążowa została zdiagnozowana przed 24 tygodniem ciąży, a w szczególności w pierwszym trymestrze, to istnieje możliwość, że jest to cukrzyca typu 1 lub typu 2. Bywa tak, że cukrzyca ujawnia się po raz pierwszy w ciąży lub wcześniej, ale nie była zdiagnozowana. W takiej sytuacji może okazać się, że po urodzeniu dziecka nadal będziesz chorować na cukrzycę. Fakt wystąpienia cukrzycy ciążowej świadczy o tym, że istnieje ryzyko cukrzycy typu 2 u matki w latach późniejszych, ale nie zaraz po porodzie. Regularna aktywność fizyczna, odpowiednia dieta w celu utrzymania należnej masy ciała istotnie zmniejszają ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2.

Czy jak będę leczona w ciąży insuliną, to znaczy, że do końca życia tak będzie?

Nie, w większości przypadków (ponad 90%) insulinoterapię przerywa się od razu po porodzie lub stopniowo w ciągu kilku dni, w zależności od dawki insuliny.

Czy w następnej ciąży też będę miała cukrzycę ciążową?

Ryzyko wystąpienia cukrzycy ciążowej w następnej ciąży wynosi 30–84%. Przebycie cukrzycy ciążowej nie stanowi przeciwwskazania do posiadania kolejnego potomstwa. Należy jak najszybciej przy stwierdzeniu kolejnej ciąży wykonać test obciążenia glukozą 75 g.

Ascensia, logo Ascensia Diabetes Care, Contour, MICROLET, Glucofacts, No Coding logo i Second Chance są znakami towarowymi i / lub zastrzeżonymi znakami towarowymi Ascensia Diabetes Care Holdings AG.

Apple i logo Apple są znakami towarowymi firmy Apple Inc., zarejestrowanymi w USA i innych krajach. App Store jest znakiem usługowym Apple Inc. Google Play i logo Google Play są znakami towarowymi firmy Google Inc. Znak słowny Bluetooth® i logo są zarejestrowanymi znakami towarowymi firmy Bluetooth SIG, Inc., a używane są przez Ascensia Diabetes Care na podstawie licencji. Wszystkie inne znaki towarowe są własnością ich właścicieli.